Aj výber správnych snowboardových nohavíc je na svahu dôležitý

quiksilver-ambition-travis

Vyberať si nohavice na snowboard nie je taká zábava ako výber novej dosky, okuliarov či bundy, no predsa sú nevyhnutnou položkou vášho “snowboard-outfitu”. Objaviť sa na svahu v obyčajných nohaviciach, ktoré vás neochránia ani pred jemným vetríkom asi nebude najlepší nápad. Zamrznuté sedačkové lanovky, arktické vetry a sneh až po kolená sú iba niektoré z nástrah, ktoré vás na kopci čakajú. Ak ste náhodou v oblasti snowboardingu začiatočník a vyberiete si nesprávne nohavice, môže sa stať to, čo nikto nechce- sneh sa vám dostane aj do miest, kde by ste ho radšej nechceli mať.

Pravdou je, že vás vaše “gate” na snowboard musia podržať v každej situácii.
Aké sú najlepšie snowboardové nohavice? Najjednoduchšia definícia hovorí o týchto atribútoch:

  • udržať v teple
  • ochrániť pred snehom
  • poskytnúť komfort
  • dotvárať celkový “look” outfitu
  • poskytnúť priedušnosť

Prvou zastávkou pri výbere tých pravých snowboardových nohavíc je ich nepremokavosť a priedušnosť.
Na prvé počutie sa to môže zdať ako samozrejmosť, ale skutočnosť je, že nie všetky nohavice sú vyrábané rovnako. Niektoré sú vyrobené z vysoko-kvalitných materiálov, iné zase nie. Väčšina kvalitných nohavíc môže byť extrémne odolná voči vode, ale žiadna nepremokavosť netrvá večne. Čas, tlak a neustále “zmáčanie” tkaninu poškodzujú a nakoniec sa stane to, že vám začne do nohavíc zatekať. Ako to vyriešiť? Stavte na snb nohavice, ktoré využívajú iba kvalitné tkaniny na výrobu svojich produktov.

Typy snowboardových nohavíc

  • “shell” nohavice (neizolované)

Takéto nohavice chránia pred poveternostnými vplyvmi, sú odolné voči vode, ale nemajú izoláciu na vnútornej strane. Môže sa preto stať, že vám bude v nohaviciach zima. Vtedy odporúčame pridať pod nich ešte jednu vrstvu, ktorá vás udrží v teple. 

  • “softshellové” nohavice

Pri vyrábaní tohto typu nohavíc sa používajú ľahké materiály, ktoré sú menej trvanlivé ako pri iných typoch. Je preto pravdepodobnejšie, že vám premoknú. (Najmä ak máte tendenciu často sa váľať v snehu alebo padať). Na druhej strane vám však “softshellky” poskytnú flexibilitu a priedušnosť takže sa budete cítiť, ako by ste na svahu lietali.

  • nohavice na traky

“Trakové” nohavice sú ako stvorené do hlbokého prašanu. Tieto traky alebo popruhy slúžia na to, aby vám nohavice nepadali a nemuseli ste si ich stále nadvihovať. Ďalšou výhodou môže byť aj to, že poskytujú teplo aj hornej časti vášho tela (nielen nohám).

  • overaly

Popularita kompletných snb overalov stúpla v posledných niekoľkých rokoch. Ich výhodou je najmä to, že vás dokonalo ochránia pred snehom aj pri pádoch. Čo sa týka ich štýlu a vyhotovenia, väčšinou sa od tradičných nohavíc dosť líšia a aby vám konkrétny overal dokonale padol, je dôležité zvoliť správneho výrobcu a poriadne si svoj overal vyskúšať.