Ako vybrať prilbu na zimné športy?

Roxy Jet Ski Premium

Helma pre zimné športy patrí k základnému vybaveniu, ktoré je potrebné pri lyžovaní. Pretože zimné športy patria medzi pomerne nebezpečné športy, nevyplatí sa na helmách šetriť a je lepšie investovať do kvalitnej prilby, ktorá vás pri páde ochráni. V dnešnom článku si povieme podľa čoho vyberať helmu.

Správna veľkosť

Ani tá najlepšia prilba vás pri páde neochráni, ak si nevyberiete správnu veľkosť. V dnešnej dobe je na trhu veľa možností k dotiahnutiu helmy vo forme uťahovacích pásikov, ale myslite na to, že tieto systémy slúžia iba k úplnému dotiahnutiu helmy. Preto musí byť prilba pri nasadení na hlave pevná a nesmie padať do očí pri predklone alebo zatrasení hlavou. Taktiež helma nikdy nesmie tlačiť.

Hmotnosť a vetranie

Pri výbere sledujte aj hmotnosť prilby, ktorá by nemala príliš presiahnuť 500 gramov. Užívateľský komfort zvýši aj kvalitný systém odvetrania. Niektoré modely disponujú tzv. aktívnym odvetraním, ktoré umožňuje zatvárať a otvárať vetracie otvory podľa potreby. To sa určite zíde pri stúpaní alebo aktívnejšej jazde, kedy sa rýchlo zapotíte.

Ochrana uší

Na trhu sú dva základné konštrukčné typy heliem, a to celoškrupinové, ktoré majú pevnú škrupinu aj v oblasti uší, a pološkrupinové s mäkkými ušnicami. Prvé spomínané sú samozrejme bezpečnejšie, tie druhé zase vyzerajú civilnejšie, pre mnohých lyžiarov sú pohodlnejšie a lepšie v nich počujú.

Kompatibilná s lyžiarskymi okuliarmi

Lyžiarsku helmu je vhodné kupovať súčasne s lyžiarskymi okuliarmi. Ak lyžiarske okuliare už máte, vezmite si ich na nákup so sebou a skúšajte ich spoločne s novou helmou. Medzi helmou a hornou časťou okuliarov nesmie byť medzera, okuliare nesmú tlačiť na nos a musia dobre priliehať k tvári.

Nezabúdajte, že lyžiarska prilba patrí k základnému vybaveniu pri lyžovaní. Pretože lyžovanie patrí medzi pomerne nebezpečné športy, nevyplatí sa na lyžiarskych helmách šetriť. Preto radšej investujte do kvalitnej prilby, ktorá vás pri páde ochráni.