Aminokyseliny- stavebné kamene života, ktoré potrebuje každý správny športovec

Vo svete výživových doplnkov sa už dlho drží na popredných priečkach kráľ menom proteín. Všetci však zabúdajú na podstatný fakt zo stredoškolskej biológie- proteíny sú vyrobené z aminokyselín.

V skutočnosti stoja za úspechom proteínu ako takého práve aminokyseliny. Laicky o nich môžeme hovoriť aj ako o stavebných kameňoch života– a to vôbec nepreháňam. Keď užívate proteín, vaše telo ho rozbije na tzv. aminoskupiny a upraví a premení ho presne na to, čo v danej chvíli vášmu organizmu chýba najviac.

AMINO-BENEFITY

Najväčším záujmom športovcov je skupina troch aminokyselín s rozvetveným reťazcom (BCAA)- leucín, izoleucín a valín. Čo okrem netradičného tvaru ešte ponúkajú:

  • poskytujú zaručenú, vyváženú dávku

BCAA reťazec je prítomný aj v srvátkových doplnkoch, ktoré sa starajú o rast svalov. Aj vysokokvalitné proteíny však obsahujú len určité množstvo BCAA, ktoré sa zmieša s ostatnými aminoskupinami a tak proti sebe súťažia o to, ktorá zapôsobí najviac. Ak však chcete získať maximálny úžitok reťazca, je potrebný špeciálny doplnok aminokyselín.

  • zvyšujú vytrvalosť

Doplnky aminokyselín menia spôsob, akým vaše telo používa primárne zdroje paliva – sacharidy a tuky. Pre mnohých športovcov, najmä tých, ktorí sú závislí od krátkych výbojov síl, ako je napr. šprint, je vyčerpanie glykogénu hlavným problémom, čo vedie k vyčerpaniu a prudkému poklesu výkonnosti. Práve aminokyseliny majú schopnosť udržať zásobu glykogénu dlhšie v bezpečí pred vyčerpaním.

  • znižujú pocity únavy

BCAA-čka preukázali schopnosť odvrátiť psychickú únavu, ktorá niekedy sprevádza dlhé tréningy. Môže za to najmä vzťah medzi nízkymi BCAA a tryptofánom. Keď v tele klesne hladina aminokyselín, telo produkuje viac tryptofánu v mozgu čo vedie k únave. Doplnky aminokyselín tomuto procesu úspešne zabraňujú.

  • uľavujú od bolesti svalov a šetria ich

Neradi o nej hovoríme, ale predsa len je pravda, že cvičením sa svaly poškodzujú. Toto poškodenie môže byť presne to, čo telo potrebuje na to, aby sa zregenerovalo a posilnilo. Niekedy však športovci zájdu príliš ďaleko a svalová hmota môže byť mimoriadne poškodená- väčšinou u vytrvalostných športovcov. Doplnky aminokyselín chránia svalové bunky aj pred poriadnym poškodením.