Nie sú tuky ako tuky

zdrave-chudnutieKeď sa povie slovo tuk, každý si okamžite predstaví tie svoje faldíky, ktorých by sa rád zbavil, aby vyzeral ako model z časopisu. No tuky neexitujú len nezdravé, ale existujú aj zdravé tuky, ktoré sú dokonca pre naše telo dôležité a nenahraditeľné. V dnešnom článku si teda povieme, ktoré tuky sú zdravé, a ktoré naopak nezdravé.

Zdravé tuky

Tuky, ktorých obsah tvorí väčšina mononenasýtených a polynenasýtených mastných kyselín, sú zdravé tuky. Mononenasýtené mastné kyseliny majú priaznivé účinky na naše telo, pretože znižujú nebezečný LDL cholesterol a naopak zvyšujú prospešný HDL cholesterol. Nájdeme ich hlavne v olivovom oleji, avokáde, orechoch či mandliach.

Polynasýtené mastné kyseliny znižujú hladinu cholesterolu v krvi, zabraňujú vzniku zrazenín. Tieto mastné kyseliny si naše telo nedokáže samo vyrobiť, preto je potrebné ich prijímať pomocou stravy. Nachádzajú sa hlavne v rastlinných olejoch a rybách.

Nezdravé tuky

Nezdravé tuky sú tie, ktoré obsahujú nadmerné množstvo nasýtených a trans mastných kyselín. Tie majú na náš organizmus nepriaznivý vplyv, pretože zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi, negatívne pôsobia na srdcovocievny systém, spôsobujú obezitu. Nachádzajú sa v masle, sadle, plnotučnom mlieku, sladkom pečive a sladkostiach.

Bez tukov neschudnete

Aj keď to na prvé počutie znie absurdne, je to však pravda. Bez tukov to nejde. Rovnako ako bielkoviny, tak aj tuky obsahujú esenciálne zložky, bez ktorých naše telo nevie fungovať. Keďže si ich nevie samo vyrobiť, je odkázané na príjem zo stravy. Treba si uvedomiť, že vyhnúť sa v strave nezdravým tukom nie je možné. No je dôležité prijímať zdravé a nezdravé tuky v správnom pomere, zhruba 2:1.

Zabudnite na všetky možné aj nemožné diéty. Pomocou úpravy stravy a zdravých tukov schudnete jednoducho, bezbolestne a natrvalo.